GL GMKBAS37 37mm Matte Box Basic Kit (Black)
★★★★☆ 4.0 82 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by jnbfood.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The Genus Basic Matte Box Kit is not just for video cameras it's also the perfect companion for your DSLR . This matte box is durable, yet light, designed for professional use. 2 filter holders, French flat and rayshade make this an extremely important tool for your video shoots. This kit consists of: Wide Angle Matte Box, 4" x 4" rotating filter tray - blue, 4" x 4" fixed filter tray - black, One GARD Donut Style Adaptor Ring, 37mm adapter ring and adaptor unit to support 15mm and 12mm bars.
  • Perfect for use with DSLR type cameras
  • Adapter ring included
  • French Flag included
  • Comes with Ray Shade
  • Two filter trays
Item Weight 1.5 pounds
Manufacturer Genus
Item model number GL GMKBAS37
Package Dimensions 11.2 x 8.1 x 3.2 inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
82 ratings | 34 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (62)
4 stars
8% (7)
3 stars
4% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (9)